Belu-Simion Făinaru [Rumunia / Izrael] Vanished Traveler, You are not alone
Vanished Traveler
instalacja
przystanek komunikacji miejskiej – Plac Litewski 02, ul. 3 Maja
Porzucona walizka, z napisem I love You, rodzaj żartu sytuacyjnego, choć trudny do uniesienia, choćby dlatego, że wykonany z kamienia.
[TW]
You are not alone
instalacja
fasada Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
Pod koniec XX wieku postęp technologiczny obiecał bardziej „skomunikowany” świat. Technologie komunikacji cyfrowej, takie jak poczta elektroniczna i telefony komórkowe, uruchomienie Internetu i różnych platform mediów społecznościowych sprzyjały rozwojowi globalnej społeczności. Jednak podczas gdy nasza zdolność do komunikowania się z innymi ludźmi na powierzchownym poziomie wzrosła, nasz poziom samotności nie zmniejszył się. Przy całej naszej zwiększonej „łączności” nadal doświadczamy samotności.
Znak uliczny YOU ARE NOT ALONE – nie jesteś sam, ma dać nam poczucie, że nie jesteśmy zaniedbywani, zapomniani lub nieważni dla innych. Zwiększa naszą emocjonalną potrzebę znalezienia kogoś bliskiego, pogłębienia przyjaźni ze znajomymi, dołączenia do grupy ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i aktywnego działania na rzecz życia we wspólnocie.
Urodzony w 1959 r. w Rumunii, mieszka i pracuje w Hajfie (Izrael) i Antwerpii (Belgia). Prace Făinaru były wystawiane na Documenta IX w Kassel w 1992 r., Biennale w Wenecji w 1993 r., Sonsbeek 9 Biennale w Holandii i Biennale w Hawanie na Kubie w 2006 r., Biennale w Wiedniu, Triennale w Katmandu w Nepalu, ArtBasel na wystawie Unlimited. Fainaru reprezentował Rumunię na 58. Biennale w Wenecji w 2019 roku. Fainaru jest reprezentowany przez Plan B Gallery Cluj w Berlinie. Miał swoje wystawy indywidualne w Israel Museum w Jerozolimie, S.M.A.K. Museum w Gandawie, M HKA w Antwerpii, Lehmbruck Museum w Niemczech i Saitama Museum w Japonii oraz w Timisoara National Museum of Art w ramach Timisoara Europejska Stolica Kultury 2023.
Fainaru pracuje również jako kurator. Od 2010 roku jest założycielem, dyrektorem i kuratorem Śródziemnomorskiego Biennale Sztuki Współczesnej w Izraelu: 2010 Hajfa; 2013 Sachnin; 2017 Sachnin Valley; 2021 Hajfa. W 2015 r. założył AMOCA, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sakhnin, pierwsze tego typu muzeum w Izraelu oparte na społecznościach, które żyją w konflikcie, promując współistnienie społeczności arabskich i żydowskich, otwierając bramy dla sztuki, która jest inkluzywna i oparta na współpracy. Sztuki, która tworzy więzi na poziomie lokalnym i w kontakcie z ludźmi w możliwie największym stopniu.